Podstawy inwestowania - tnij zbędne / nadmierne koszty

Podstawy inwestowania – tnij zbędne / nadmierne koszty

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić 🙂 Jednak to właśnie niepotrzebne koszty są jednym z głównych czynników zmniejszających Twoje oszczędności i później możliwość zainwestowania większych pieniędzy. Warto więc skupić chwilę i przyjrzeć na co wydajesz własne pieniądze.

Jak pozbyć się niepotrzebnych kosztów – sposób na dodatkowe oszczędności

Każdy z nas lubi sobie dogodzić i żyć na pewnym poziomie, jest to rzecz normalna. Należy jednak uważać, aby w pewnym momencie dodatkowe wydatki nie przerosły naszych dochodów. Niestety nie tak trudno do tego doprowadzić (czego sam jestem przykładem). Dzisiaj chciałbym przyjrzeć się tematowi cięcia zbędnych / dodatkowych kosztów, których zmniejszenie może przyczynić się do zwiększenia oszczędności, a tym samym potencjalnych większych inwestycji.

Catering firmowy / dla firm

Pierwszą rzeczą, na którą bym zwrócił uwagę są koszty wynikające w pewnym stopniu z lenistwa, a których pozbycie się, może przynieść nawet kilkaset złotych dodatkowo miesięcznie. Mam tu na myśli, wszelkiego rodzaju cateringi przyjeżdżające do biur. Wydawanie kilkudziesięciu złotych każdego dnia, lub co któryś dzień to spory wydatek! Nie twierdzę, żeby raz na jakiś czas nie kupić sobie czegoś gotowego do jedzenia (sam tak robię), ale może warto pomyśleć aby chociaż część posiłków przygotować w domu i zabrać ze sobą do pracy ?

Wyjścia do restauracji

Jedzenie na mieście i wyjścia do restauracji. Tutaj podobnie jak z cateringiem dla firm, od czasu do czasu należy pójść do miasta, spotkać się z rodziną czy znajomymi i zjeść wspólny posiłek. Istotne, aby nie była to stała rutyna przesadnie drenująca Twój portfel.

Usługi abonamentowe

Życie na abonament. Niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej usług sprzedawanych jest w formie abonamentu, wielcy tego świata (Klaus Schwab) twierdzą, że w tym kierunku zmierzamy i trend życia na abonament będzie się powiększał. Słynne słowa „… nie będziesz miał niczego i będziesz z tego powodu szczęśliwy …” dają do myślenia. Dlatego należy uważać na wszelkiego rodzaju abonamenty np.: Netflix, Amazon Prime Video, HBO i wiele wiele innych. Sam się łapie na tym, że posiadam np. HBO Max oraz Netflixa, a z tego pierwszego bardzo mało korzystam. Zastanawiałem się już czy z niego nie zrezygnować.

W ostatnim czasie przyciąłem trochę dodatkowe koszty na Google One, gdzie płaciłem dość wysoki roczny abonament za dodatkowe miejsce w chmurze. Na chwilę obecną zmniejszyłem pakiet i nie brakuje mi pojemności na własne pliki. Inny przykład z życia wzięty to podpisanie umowy na telewizję kablową i internet od nowa, tzn. rezygnacja z aktualnej umowy (po kilku latach trwania) i podpisanie nowej. W moim przypadku dało to około 70 zł dodatkowo miesięcznie na koncie bankowym 🙂

Niestety wszelkiego rodzaju uprzyjemniające życie dodatki i inne cuda wianki mogą poważnie zwiększyć miesięczne koszty stałe, dlatego należy im się dobrze przyjrzeć i zastanowić czy nie da się z niektórych usług zupełnie zrezygnować, a inne poddać optymalizacji finansowej.

Jak zwykle wszystko należy robić z głową, z niektórych abonamentów nie da się zrezygnować (telefonia komórkowa), a niektóre warto zostawić i cieszyć się życiem 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *