Przejdź do treści
Strona główna » Jak oszczędzać pieniądze i korzystać z życia ?

Jak oszczędzać pieniądze i korzystać z życia ?

Jak oszczędzać pieniądze i korzystać z życia ?

To o czym dzisiaj napiszę, uważam za jedną z kluczowych zasad umożliwiających sukces w powiększaniu własnego majątku, a zarazem czerpania przyjemności z życia codziennego. Oczywiście każdy z nas w pewnym stopniu się różni, posiada inną psychikę i mentalność. Warto jednak zastanowić się chwilę nad tym o czym piszę poniżej.

Oszczędzenie pieniędzy oraz równowaga psychiczna

Pierwsze własne próby inwestowania pieniędzy, a tym samym oszczędzania to rok 2008 kiedy to rozpocząłem karierę etatowego pracownika. Przez następne lata starałem się maksymalnie dużo pieniędzy odkładać i inwestować (głównie GPW oraz fundusze inwestycyjne). Szło nieźle jeśli chodzi o oszczędzanie (z inwestowaniem różnie) i gdybym kontynuował obraną ścieżkę prawdopodobnie dzisiaj byłbym już dużo bliżej osobistego rentiera. Niestety własna psychika potrafi płatać figle i odczułem to niemiło po kilku kolejnych latach. Był taki czas, że im więcej posiadałem oszczędności tym mocniej zaciskałem pasa aż w pewnym momencie stało się to co było moim wyimaginowanym czarnym scenariuszem. Wydałem na różne rzeczy prawie większość posiadanego majątku. Poszedłem w taki cug, że przez kilka lat co miesiąc kończyłem na sporym minusie (karta kredytowa). Dopiero pandemia COVID-19 postawiła mnie do pionu. Od tego czas ponownie buduje własną finansową twierdzę.

Korzystaj z życia!

Morał z tego jest taki, że należy część (mniejszą) zarobionych pieniędzy wydać na własne (rodzinne) przyjemności. Daje to większe poczucie zadowolenia z życia i wydaje mi się, że powinno lepiej działać w dłuższej perspektywie jeśli chodzi mentalność odkładania pieniędzy i korzystania z zebranych oszczędności.

Wersja idealna to przekazać zebrane pieniądze dalej swoim dzieciom! Daje to szansę na zbudowanie rodzinnego majątku w przyszłych pokoleniach.

1 komentarz do “Jak oszczędzać pieniądze i korzystać z życia ?”

  1. Pingback: Podstawy inwestowania - tnij zbędne / nadmierne koszty - K r y p t o L o g · e u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *