To o czym dzisiaj napiszę, uważam za jedną z kluczowych zasad umożliwiających sukces w powiększaniu własnego majątku, a zarazem czerpania przyjemności z życia codziennego. Oczywiście każdy z nas w pewnym stopniu się różni, posiada inną psychikę i mentalność. Warto jednak zastanowić się chwilę nad tym o czym piszę poniżej.
Oszczędzenie pieniędzy oraz równowaga psychiczna
Pierwsze własne próby inwestowania pieniędzy, a tym samym oszczędzania to rok 2008 kiedy to rozpocząłem karierę etatowego pracownika. Przez następne lata starałem się maksymalnie dużo pieniędzy odkładać i inwestować (głównie GPW oraz fundusze inwestycyjne). Szło nieźle jeśli chodzi o oszczędzanie (z inwestowaniem różnie) i gdybym kontynuował obraną ścieżkę prawdopodobnie dzisiaj byłbym już dużo bliżej osobistego rentiera. Niestety własna psychika potrafi płatać figle i odczułem to niemiło po kilku kolejnych latach. Był taki czas, że im więcej posiadałem oszczędności tym mocniej zaciskałem pasa aż w pewnym momencie stało się to co było moim wyimaginowanym czarnym scenariuszem. Wydałem na różne rzeczy prawie większość posiadanego majątku. Poszedłem w taki cug, że przez kilka lat co miesiąc kończyłem na sporym minusie (karta kredytowa). Dopiero pandemia COVID-19 postawiła mnie do pionu. Od tego czas ponownie buduje własną finansową twierdzę.
Korzystaj z życia!
Morał z tego jest taki, że należy część (mniejszą) zarobionych pieniędzy wydać na własne (rodzinne) przyjemności. Daje to większe poczucie zadowolenia z życia i wydaje mi się, że powinno lepiej działać w dłuższej perspektywie jeśli chodzi mentalność odkładania pieniędzy i korzystania z zebranych oszczędności.
Wersja idealna to przekazać zebrane pieniądze dalej swoim dzieciom! Daje to szansę na zbudowanie rodzinnego majątku w przyszłych pokoleniach.
Z finansami związany od 2006 roku, od 2008 roku stawiający pierwsze kroki w świecie inwestycji. Od tego czasu zgłębia tajniki rynku kapitałowego, śledząc zarówno wzloty, jak i upadki giełdowe. Entuzjasta kryptowalut – szczególną uwagę poświęcił Bitcoinowi, który wzbudził jego zainteresowanie już w 2009 roku. Na blogu dzieli się praktyczną wiedzą oraz analizami, pomagając czytelnikom zrozumieć złożoność świata finansów i inwestycji.
Pingback: Podstawy inwestowania - tnij zbędne / nadmierne koszty - K r y p t o L o g · e u