Pracownicze Plany Kapitałowe to dobra opcja na zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy na zewnętrznym koncie. Szczęśliwie istnieje możliwość wycofania całości (zwrotu) zgromadzonych pieniędzy na PPK w każdej chwili! Osobiście interesowałem się tą kwestią i moim zdaniem najlepsza opcja to dodanie zewnętrznego numeru konta bankowego, na który możliwe jest późniejsze przelewanie zgromadzonych oszczędności w PPK. Wymaga to jednak jednorazowej wizyty w jakimkolwiek oddziale PKO BP (Punkcie Obsługi Klienta PKO BP). Poniżej zamieszczam oficjalną informację oraz instrukcję w kontekście wycofania pieniędzy z konta PPK.
Jak wypłacić pieniądze z PPK przed 60 rokiem życia ?
W odpowiedzi na przesłaną wiadomość uprzejmie informuję, że zlecenie zwrotu środków z PPK przed ukończeniem 60 roku życia (dotyczy wycofania całości środków) można złożyć w dowolnym momencie:
- po zalogowaniu w serwisie https://i-fundusze.pl/ (należy kliknąć na zakładkę „Produkty Emerytalne”, a następnie przycisk „Wypłać środki”, który jest widoczny dopiero po najechaniu kursorem myszki na rejestr PPK) pod warunkiem wcześniejszego powiązania dowolnego rachunku bankowego z rejestrem PPK w oddziale banku PKO BP poprzez złożenie zlecenia „dodania instrukcji płatniczej” – czyli dodania konta bankowego – do rejestru PPK (Pan nie ma obecnie wskazanego rachunku bankowego do rejestru PPK) lub
- za pośrednictwem Sprzedawcy funduszy PKO w dowolnym Punkcie Obsługi Klienta PKO BP, przedstawiając ważny dokument tożsamości, dane rejestru PPK pracownik oddziału pozyska samodzielnie z systemu bankowego (https://www.pkotfi.pl/placowki/ – pod tym linkiem można wyszukać najbliższy oddział banku PKO BP) lub
- po zalogowaniu do serwisu internetowego iPKO.pl (ścieżka: Moje Produkty/Inwestowanie/PPK i PPE/należy kliknąć na trzy kropki obok rejestru PPK i następnie wybrać opcję „Wycofaj środki”) – opcja jest dostępna dla wszystkich klientów PKO BP jak również dla osób nie posiadających konta w tym banku. Instrukcja jak uruchomić serwis internetowy ipko.pl bez konta w PKO BP jest dostępna po kliknięciu na link: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/bankowosc-elektroniczna/bankowosc-elektroniczna-bez-konta/. W przypadku problemów z zalogowaniem do strony banku prosimy o kontakt bezpośrednio z infolinią PKO BP dostępną pod całodobowym numerem telefonu +48 81 535 60 60 lub 800 302 302.
- Uczestnik może również skorzystać z formularza dedykowanego do zwrotu środków z PPK (https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/formularze-do-pobrania/). Formularz należy wydrukować, uzupełnić, poświadczyć notarialnie podpis Uczestnika i następnie przesłać na adres korespondencyjny do Agenta Transferowego (adres do wysyłki jest podany w treści formularza).
Fundusz nie realizuje zleceń zwrotu środków z PPK składanych w innej formie, niż opisane powyżej, ze względów bezpieczeństwa i wykluczenia możliwości przekazania środków Uczestnika na rachunek obcej osoby.
Środki zgromadzone na PPK są przekazywane Uczestnikowi wyłącznie w formie przelewu bankowego. Klient może wskazać w zleceniu zwrotu/wypłaty z PPK dowolny rachunek bankowy do otrzymania środków.
Dodatkowo informuję, że w efekcie realizacji zlecenia zwrotu z PPK (przed ukończeniem 60 roku życia), środki jakie Pan otrzyma, zostaną pomniejszone o:
- 30% zgromadzonych oszczędności z części finansowanej przez Pracodawcę, które zostanie przekazane do ZUSu i zapisane na Pana koncie w ZUSie jako składka na ubezpieczenie emerytalne,
- dopłaty od Państwa (wpłata powitalna 250 zł, dopłaty roczne 240 zł wówczas przepadają i są zwracane do Funduszu Pracy),
- 19% podatek dochodowy od kwoty wypracowanego zysku.
Czas realizacji zlecenia zwrotu z PPK wynosi ok 3-5 dni roboczych. Zlecenia zwrotu/wypłaty środków z PPK realizowane są zgodnie z zasadami opisanymi w Prospekcie informacyjnym PKO Emerytura – sfio Rozdział III (https://www.pkotfi.pl/media_files/633ef988-1093-46be-9866-7a51a73e5432.pdf).
Nadmieniam, że realizacja zlecenia zwrotu środków z PPK poprzez serwis i-fundusze.pl jest możliwa pod warunkiem wcześniejszego dodania instrukcji płatniczej do wybranego rejestru Uczestnika (czyli powiązania konta bankowego prowadzonego w dowolnym banku z rejestrem). Zlecenie dodania/zmiany instrukcji płatniczej do danego rejestru można złożyć tylko na dwa sposoby:
- za pośrednictwem Sprzedawcy funduszy PKO w dowolnym Punkcie Obsługi Klienta w Oddziałach PKO BP S.A. (http://www.pkotfi.pl/placowki/ – pod tym linkiem można wyszukać najbliższą placówkę banku PKO BP),
- do rejestru PPK można też złożyć takie zlecenie poprzez wysłanie na adres korespondencyjny do Agenta Transferowego wypełnionego formularza „Dodania/odwołania instrukcji płatniczej” (https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/formularze-do-pobrania/). Formularz należy wydrukować, uzupełnić, poświadczyć u notariusza autentyczność podpisu Uczestnika na tym formularzu i następnie wysłać pocztą tradycyjną na adres: 00-805 Warszawa, ul. Chmielna 89, PKO BP Finat Sp. z o.o.
W przypadku dodatkowych pytań proszę o przesłanie wiadomości na adres kontakt@pkotfi.pl lub kontakt telefoniczny z infolinią PKO TFI S.A. pod numerem 22 358 56 56 lub numerem ulgowym 801 32 32 80.